Ovce ouessantská
Ovis aries
Základní informace:
- Hmotnost: až 18 kg
- Výška: až 50 cm
- Potrava: býložravec – veškerá rostlinná strava
- Dožívá se: 15 let
- Původ: Francie - ostrov Ouessant nedaleko bretaňského pobřeží
- Biotop: pastviny
- Způsob života: stádové zvíře
Ouessantská ovce je nejmenším druhem ovcí na světě. Pochází z malého francouzského ostrova, kde díky izolovanému chovu a nepříznivým podmínkám (silné větry, holá skaliska) vznikl tento malý ale velmi odolný druh. Poměrně dlouhou dobu se o jeho existenci nevědělo. Počátkem 20. století se dokonce dostali ouessantské ovečky do kočovných cirkusů, kde se předváděly jako rarita. Díky kočovníkům se později rozšířila po Evropě a dále do celého světa. Původně byla chována pro svou kvalitní vlnu a na maso, ale dnes je téměř výhradně pořizována jako domácí mazlík. Pro svou schopnost spást veškeré rostlinstvo si je lidé pořizují jako „živé sekačky“ (spasou i to co zanechají jiná zvířata, např. koně). Většinou je vlna ouessantek černě zbarvená, ale vyskytují se i v hnědé a zhruba desetina i v bílé variantě. Divokým předkem těchto oveček je muflon, což je na první pohled patrné díky jejich typicky velkým spirálovitým rohům. Samice jsou bezrohé. Rodí ve většině případů jedno jehně, které je ihned po porodu dosti vitální.
Víte že?
V Čechách byl (možná někde ještě stále je) rozšířen nesprávný název Quessantská ovce – první písmeno bylo nesprávně zapsáno při prvním dovozu plemena do Čech. Správnost tohoto údaje již nikdo nezkontroloval a tak se chybný název dostal až do učebnic a jiné literatury. Díky této chybě je i často užívaná nesprávná výslovnost ovce „kvesánská“ (kvísanka, kvésánka), správná výslovnost by měla být: „visánská“.
Ovce v našem zooparku
V Zooparku Zelčín chováme ve společném kontaktním výběhu stádečko ouessantských oveček, jejich počet se samozřejmě neustále mění, ale většinou se pohybuje okolo 10 jedinců.
Ve znaku zelčínského zooparku je ouessantský beran.
Adoptovat ovečku nebo berana a přispět tak na jejich chov můžete ZDE