Emu hnědý
Dromaius novaehollandiae
Základní informace:
- Hmotnost: až 55 kg
- Délka těla: 150-190 cm
- Potrava: všežravec – především bobule, semena, květy a ovoce, ale příležitostně i hmyz nebo ještěrky či hlodavci
- Dožívá se: v přírodě 10 let, v zajetí až 35 let
- Původ: Austrálie
- Biotop: různorodý – lesy, stepi, polopustiny
- Způsob života: žijí v hejnech, ta mohou mít až desítky členů; v období sucha se sdružují do velkých hejn (až tisíce členů), v období páření se hejno rozchází
Je to druhý největší nelétavý pták na světě a největší původní ptačí druh Austrálie. V Austrálii je hojně zastoupen. Místními farmáři je považován za škůdce, kvůli pustošení polí. Emu je chován také pro hospodářské účely – olej, kůži a maso. V našich podmínkách je spíše obyvatelem zoologických zahrad. Jeho křídla jsou zakrnělá a schovaná pod chundelatým peřím, v létě se jimi ovívá, ale nedokáže létat. Na statných nohou má 3 prsty – je skvělý běžec, dokáže vyvinout rychlost až 50 km/h. Na rozdíl od afrických velkých ptáků má opeřený krk. Samice jsou těžší a větší než samci, mláďata jsou černobíle pruhovaná. Vydává velmi typické hlasité zvuky, které mohou být slyšet na kilometry daleko.
Víte, že?
Do společného mělkého hnízda snáší vejce více samic, může jich být 5-15. Na hnízdě sedí po dobu 8 týdnů pouze samec, v tomto období nejí, nepije ani se nevyměšuje. Poté ještě po dalších 8 týdnů vodí mláďata a další půl rok se o ně stará a doprovází je. V období po vylíhnutí mláďat je velmi agresivní – dokonce i na samičku nebo lidi, kteří se k němu přiblíží.
Vejce jsou zelená a váží až 900 gr. V poměru k tělu snáší nejmenší vejce mezi ptáky.
Emuové jsou velmi otužilí a nenároční na chov.
Stejně jako nandu skvěle plave.
Emu v našem zooparku
V Zooparku Zelčín chováme pár emu hnědých, jmenují se Emil a Emilka.
Pokud k nám zavítáte v teplých letních měsících, můžete se pobavit pohledem na sprchující se emáky - vodu totiž milují !
Najdete je ve společném výběhu s klokany. Jsou plně ochočení a zvyklí na lidi, můžete je proto nakrmit granulemi z automatu. Sezobou si granule od Vás z ruky přes plot výběhu - pokud chcete jít blíž, zúčastněte se komentovaného krmení a s naším průvodcem zavítejte přímo do jejich výběhu, tady se dozvíte o Emilovi s Emilkou další zajímavosti.
Adoptovat emu a přispět tak na jejich chov můžete ZDE