Krůta domácí - bronzová
Meleagris gallopavo f. domestica
Základní informace:
- Hmotnost: Krocan 15-30 kg, krůta ca 7,5 kg
- Potrava: všežravec – v mládí hmyz a měkkýši, v dospělém věku převažuje rostlinná strava
- Dožívá se: 10 let
- Původ: Střední Amerika
- Biotop: hospodářské zvíře
Krůta domácí je největší domestikovaný pták po pštrosovi a jedno z mála zvířat domestikovaných v Americe (společně s lamou alpakou a morčetem). Krůty chovali již Inkové a Mayové. Do Evropy a dále do celého světa byly dovezeny počátkem 16. století a jejich popularita rychle rostla, již za 70 let se stala pečená krůta slavnostním vánočním pokrmem ve Velké Británii. Chov krůt se lišil dle území: v Británii byly chovány podobně jako slepice v kurnících, ve Španělsku nebo Itálii byly krůty pouštěny na pastvu pod dohledem pastevců. V Čechách se chov krůty domácí rozšířil až počátkem 19. století. Krůta, ač na to nevypadá, dokáže být poměrně zdatným běžcem a vyvinout rychlost až 30 km/h. Divoké krůty nebo menší domestikované druhy i celkem úspěšně létají a umí plavat, také velmi dobře slyší.
Bronzové krůty patří mezi největší druh, je to nejoblíbenější americké plemeno vyšlechtěné ve 20. století, zejména pro maso. Vyznačuje se rychlým přibýváním na váze a vysokou produkcí vajec (snáší až 80 vajec, každé o váze ca 80 gr.). Využívá se také jejich peří a trus. Nejvíce krůtě vyhovují travnaté výběhy, kde se může volně pást.
Víte, že?
U některých domorodých kmenů došlo k domestikaci krůt nejspíš proto, aby lidé ochránili své plodiny. Velice žravé a nebojácné krůty bylo snadnější pochytat a dohlížet na ně, než je neustále odhánět z polí.
Věk ptáka poznáte podle zbarvení jeho nohou – černé u mladých, světlé u dospělých jedinců.
Pokud je pták rozrušený, může změnit barvu hlavy z červené do modra. Krůta ve stresu může dostat i srdeční infarkt.
Krůta bronzová v našem zooparku:
V Zooparku Zelčín chováme bronzové krůty, na které můžete narazit ve velkém centrálním kontaktním výběhu. Dále chováme hejno méně známých bílých krůt, společnost dělají alpakám v kontaktním výběhu v zadní části zooparku.
Více zajímavostí o krůtě bronzové a ostatních se můžete dozvědět od průvodce v rámci komentovaného krmení.
Adoptovat krůtu nebo krocana a přispět tak na jejich chov můžete ZDE